270
434806

LOUIS VUITTON, koffert sekelskiftet 1800/1900

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Monogram canvas med läderskodda kanter. Träribbor och hjultrissor. Mässingslås märkt "70 CHAMPS ELYSEES PARIS Louis Vuitton 149 NEW BOND ST. LONDON MADE IN FRANCE" samt "045144". Ägarmärkning. Invändigt fodrad med oblekt linne/bomull, inredning i form av lådor. Etikettmärkt "ASINÈRES S/SEINE LOUIS VUITTON" samt numrerad "731994". Ca 91 x 53 x 60 cm.

Remmen trasig, två mindre revor i insidan. Mindre mögelfläck på en lådas foder. Slitage.

Proveniens

Troligen Ester Axelson-Johnson