241
513805

LOUIS VUITTON, koffert, omkring sekelskiftet 1900

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 630 - 3 070 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Johanna Fock
Johanna Fock
Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 74

Monogram canvas med plåtskodda kanter. Träribbor och hjultrissor. Mässingslås märkt "70 CHAMPS ELYSEES PARIS Louis Vuitton 149 NEW BOND ST. LONDON MADE IN FRANCE". Invändigt fodrad med oblekt linne/bomull samt rödrandigt tyg. Etikettmärkt ""Louis Vuitton 1 Rue Scribe Paris, Lille 34 Rue Faidherbe, Nice 4 Jardin Public, 149 new Bond St. London" samt "GRANDS MAGASIN CHALONS ALEXANDRIE Seuls Agents pour l'Egypte". Numrerad 189047. Ca 80 x 50 x 57 cm.

Skador, kraftigt slitage, saknar inredning, trasigt läderband, invändigt fläckar och viss doft.