MYNT, 100 Corona, Kejsardömet Österrike-Ungern 1915.

Åtsidan med Kejsar Franz Josephs porträtt, frånsidan med den kejserliga örnen. Diameter ca 36 mm. Monterad som hänge, fattningen av mässing. Vikt inklusive mässingsfattning ca 35 gram.

Slitage. Repor. Monterad.

Utropspris
9 000 SEK