Gråmålade. Genombruten ryggbricka med skuren dekor av axknippe. Kannelerade kopplade ben med hörnfleuroner. Lösa klädda och stoppade sitsar.
Bruksslitage. Senare klädsel. Färgbortfall. Fläckar. Mindre sprickor. Enstaka skador på klädsel.