Sigvard Bernadotte

(Sverige, 1907-2002)
Sigvard Bernadotte
(Sverige, 1907-2002)

SIGVARD BERNADOTTE, bestick, 47 delar, rostfritt stål, Bernadotte Design.

12 matgafflar (18 cm)
11 matknivar (20,5)
12 matskedar (19)
3 dessertskedar
3 smörgåsgafflar
5 kaffeskedar
såsslev

Bruksslitage.

Formgivare

Sigvard Bernadotte var en svensk prins som kom att bli internationellt erkänd som både formgivare och illustratör. Han föddes år 1907 på Drottningholms slott och var son till dåvarande arvprinsen Gustaf VI Adolf och prinsessan Margareta av Storbritannien.
Sigvard Bernadotte blev den första i familjen Bernadotte att ta en akademisk examen. Hösten 1926 skrev han in sig vid Uppsala universitet där han bland annat läste konsthistoria och statskunskap. 1930 antogs han till Tekniska skolans dekorativa linje och läste under professor Olle Hjortzberg som kom att influera till den strama och koncentrerade formgivning Bernadotte senare skulle bli berömd för. 1934 gifte sig Sigvard Bernadotte med Erika Patzek, vilket resulterade i att han förlorade arvsrätten till kronan.
Sigvard Bernadotte är en av Sveriges mest berömda formgivare och har arbetat med en bred variation av tekniker och material. Han har designat allt från bruksföremål till exklusivt silver för bland annat Firma Georg Jensen. Bernadotte var även tidvis anlitad av Illums Bolighus i Köpenhamn, mattfirman Nessim, Bing & Grøndahl och tyska Rosenthal. Under två decennier var Sigvard Bernadotte en central gestalt inom skandinavisk industridesign och hans företag blev informell designskola, där produkterna hyllades för deras genomarbetade funktion och form. Bernadotte har bland annat formgivit de så kallade Margrethe-skålarna och mönstret ”virr-varr” som pryder en mängd bordsskivor.

Utropspris
4 000 SEK