Fanerat med mahogny, höj och sänkbar spegel, halvmåneformad skiva med uppsats, sarg med lådor, tre ben med bockavslutning, längd 81, bredd 51, höjd ca 145 (höjd o sänkbar) Nyckel finns.
Smärre slitage. Renoverad (senare bakstycke). Kompletterad (senare ben och fotkryss). Repor. Skador.
Tillhört, Bengt Johansson Collection