Bok, delvis betsad, samt mahognyfaner. Ett par skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning, två underliggande lådor. Bredd 105, djup ca 43, höjd 150 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Fläckar. Fanerskador. Ett låsbeslag saknas, låset fungerar men kärvar.