Längd 85 cm. Höjd 34 cm. Fanerat med trä och rotfaner. Delvis svärtat. Urtavla med arabiska siffror. Pendel finns.
Fanerskador. Ej funktionstestad.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10