Svartlackerat med målad dekor. Figurdekor i relief. En skåpsdel, ett fack och två lådor. Längd 68 cm, bredd 36 cm, höjd 92,5 cm.
Bruksskick. Krackelyrer. Dekorbortfall. Färgbortfall. Fläckar. Lås saknas.