Förgyllt, bronserat och målat. Skuren dekor samt dekor av pastellage. Skiva av carraramarmor. Längd 98, bredd 48, höjd 66,5 cm.
Renoverat och kompletterat. Omarbetat, fristående. Avkortade ben. Smärre skador och slitage, samtida skiva med repor och nagg.