Abraham Ortelius

(Nederländerna, 1527-1598)
Abraham Ortelius
(Nederländerna, 1527-1598)

ABRAHAM ORTELIUS, handkolorerad karta, "Septentrionalium Regionum Descrip.", troligen 1600-tal.

Karta över Skandinavien, först publicerad under 1500-talets andra hälft. Avbildar Skandinavien, Storbritannien och Grönland samt några fantasiöar. Bildens mått ca 36 x 49 cm.

Gulnad. Revor och skador. Veck. Fläckar. Ej examinerad ur ram.

Utropspris
18 000 SEK