ABRAHAM ORTELIUS, handkolorerad karta, "Septentrionalium Regionum Descrip.", troligen 1600-tal.
Karta över Skandinavien, först publicerad under 1500-talets andra hälft. Avbildar Skandinavien, Storbritannien och Grönland samt några fantasiöar. Bildens mått ca 36 x 49 cm.
Gulnad. Revor och skador. Veck. Fläckar. Ej examinerad ur ram.