Fanerat med samt delvis massiv mahogny, sargen med låda. Utfällbar klädd skiva samt beslag och listerverk av mässing. Längd 90, bredd 45, höjd 76 cm.
Underedet från 1800-talet, skivan från 1900-talet. Smärre slitage, skador och lagningar. Nyckel saknas.