BOK, Planscher med antika mynt, samt avbildningar av Herkules, 1704-05

Numismata moduli maximi vulgò Medaigloni ex cimcharchio Ludovici XIV.

Eleutheropoli (=fiktiv förlagsort) 1704. Folio. Graverat titelblad +
graverad frontispis + 41 graverade planscher (numrerade 1-41) med
avbildningar av antika mynt och medaljer. Flera blad ngt nötta, på
plansch 16 har en myntbild skurits ut och ersatts med tomt papper.
Inledande bladen mycket skrynklade i innermarginalen, tredje bladet med
falsreva, fläckar och förstärkningar förekommer. Namnteckning på
titelsidan: Nic: Gramstorff Berlin, 1770.

Sammanbunden med:

Lorenz Beger: Hercules ethnicorum ex variis antiquitatum reliquis
delineatus.

Utan ort, 1705. Folio. 38 graverade planscher inkl. titelblad. Ställvis
med fläckar och nötning. Återger antika Herkulesbilder ur olika
samlingar. På sju av bilderna finns prydliga reparationer a tergo, som
regel i anslutning till Herkules ”nedre regioner” på bildsidan;
förmodligen har dessa bilder varit censurerade (?) men senare
återställts.

Ngt senare 1700-tals skinnband, hårt nött, skadad rygg, initialerna NG i
guldtryck på frampärmen, troligen motsvarande namnteckningen på första
titelsidan, Nic: Gramstorff (Berlin 1770).

Slitage.

Utropspris
2 000 SEK