BOK, Sällsynt tidskrift från 1700-talet

[Henr. Fougt] (utg.): Swenska masquen. N:o 1-32 (alla).

Stockholm 1774. 1-256 sid. Utan det avslutande tomma bladet i nr 29,
vilka dock bevarats i nr 30 & 31.

Ursprungligt nött och smutsat gråpappersband, söndrig rygg, inlagan med
enstaka fläckar. Som eftersättsblad har gammal makulatur från ett
häftesomslag använts, ”Den hieltemodiga kärleken”. Gammal namnteckning
(Hall), exlibris för Bengt Schönbäck samt notering i blyerts, ”[Ytt]erst
Sällsynt”.

”Innehållet satiriskt och skämtsamt” enligt Lundstedt, Sveriges
periodiska litteratur (1:204).

Slitage.

Utropspris
2 000 SEK