Mahognyfanerat. Bord, längd 178, bredd 136, höjd 76 cm. Halvmånebord, längd 58, bredd 136, höjd 76 cm. Plats för iläggssskivor, men medföljer ej. Stolar, klädda sistar, betsat trä. Beslag till bord medföljer.
Slitage. Smärre skador. Fanerresningar. Repor. Stolar med förstärkningar.
Bord, inköpt i England.