Ek. Skuren och svarvad dekor. Kopplad benställning. Fyra sarglådor. Skivan delvis läderklädd. Längd 152, bredd 89,5, höjd 74 cm.
Slitage. Skador. Fläckar. Sprickor. Lagningar. Nyckel saknas.