SABEL, m / 1899 för officer vid infanteriet, Sverige.

Fäste av förgylld mässing med lejonkappa. Läderklädd samt metalllindad kavel. Tveeggad klinga med två blodrännor. Klinga med graverad och förgylld dekor samt med texten "Konungen" och "Fäderneslandet". Vid fästet en portepé. Baljan av svärtat stål. Längd ca 93 varav klingan ca 70 cm. Skinnfodral medföljer.

Smärre bruks- och åldersbetingat slitage. Märken

Utropspris
3 000 SEK