SKRIN, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målad. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring och lådor. Längd 35, bredd 34, höjd ca 25 cm. Nyckel finns.

Slitage. Torrsprickor. Repor. Smärre färgbortfall.

Utropspris
1 500 SEK