GOLVUR, Jonas Magnus Apelqvist, 1800-tal.

Kolonnformat urhus, målat i vitt och bronserat. Ljus urtavla med arabiska siffor, märkt "I.M. Apelqvist, No 1616". Pendel och ett lod finns. Längd 37 cm, bredd 23 cm, höjd 190 cm.

Bruksskick. Senare målning. Sprickor. Gulnad. Färgbortfall. Fläckar. Ej funktionstestat eller fullständigt genomgånget urverk. Ett lod saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK