Patinerad och ställvis förgylld brons. Sockel av vit marmor. Antikiserande skulptur hållandes ett lokomotiv och pendel avslutad med blålackerad glob med stjärnor. Urverk märkt med sköld och ankare samt "FOT BTÉ" (Farcot Breveté, verksam från 1858) och nummer 715. Skulpturen märkt vid basen "P.H. Mourey". Höjd 61 cm, längd 34 cm, bredd 17 cm.
Smärre slitage. Repor. Skador på fäste till pendel. Sockel med kantnagg. Ej funktionstestad.