Betsat. Svarvade ben med hjultrissor. Längd 135 cm, bredd 132 cm, höjd 77 cm. En iläggskiva á 51 cm.
Slitage. Repor. Fläckar. Sprickor. Lagningar. Markant rand med senare bets på skivan.