SLAGLÅSPISTOLER, ETT PAR, Belgien, 1800-talets mitt.
Runda, damaskerade pipor. Trästock. Beslag och hane med graverad bladdekor. Utfällbara avtryckare. Liege kontrollstämpel. Kaliber ca 9 mm. Pipans längd 7 cm, total längd 17 cm. Senare låda med verktyg.
Smärre slitage. Reparation i ena stocken.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.