SLAGLÅSPISTOLER, ETT PAR, Belgien, 1800-talets mitt.

Runda, damaskerade pipor. Trästock. Beslag och hane med graverad bladdekor. Utfällbara avtryckare. Liege kontrollstämpel. Kaliber ca 9 mm. Pipans längd 7 cm, total längd 17 cm. Senare låda med verktyg.

Smärre slitage. Reparation i ena stocken.

Utropspris
1 000 EUR