BORDSPENDYL, Louis XV-stil, urverk märkt "Vr PAILLARD A PARIS, RODIER A PARIS", 1800-talets mitt/andra hälft.

Brännförgylld brons. Svängd form med volut-fötter. Rikligt dekor av akantus. Krönande putto med blomster och pil. Delvis emaljerad urtavla med romerska siffror. Pendel medföljer. Längd 42 cm. Bredd 24 cm. Höjd 60 cm.

Verknr 1096 / 69. Nyckel finns.

Mindre ytslitage. Lagning. Ej funktionstestad, men fungerar enligt uppgift.

Utropspris
15 000 SEK