Av mässing. Läderbeklädd. Med linsskydd. Längd ca 25-78 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Skador vid läder samt mindre bucklor. Optiken med repor, någon mindre spricka och damm invändigt. Sikten något grumlig.