MARTIN MOBERG, ett par ljusstakar, tenn, Jönköping, troligen 1799.

Klockformade fötter. Dekor av pärlbård. Lösa ljusmanschetter. Troligen stämplad "R2" för 1799.
Höjd 21 cm.

Slitage. Bucklor. Något anlupna. Mindre skador, bla smärre bristning.

Märkt av tennsmeden: En god vän är bätter än 100 förvanter.

Utropspris
10 000 SEK