Polykrom delvis förgylld dekor med blommor, fåglar och palatsscener.
Vas, höjd 26 cm.
Kanna, höjd 10 cm.
2+1+2+1 fat, diameter 12,5-19,5 cm.
Smärre färgbortfall och smärre nagg. Lagningar(vas och tallrik).