BORD, sengustaviansk stil, 1900-talets början.

Bronserad. Rund form med marmorskiva. Kopplade ben. Dekor av fleuroner och vid benkopplingen en lagerstav. Diameter ca 75, höjd ca 76 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Märken. Vid skivans kant ett nagg.

Utropspris
2 500 SEK