Målad, bronserad och förgylld. Skuren dekor samt dekor av pastellage och bly. Tvådelat glas varav ett kvicksilverfolierat. 148 x 120 cm.
Troligen ursprungligen del av väggfast inredning. Skador, slitage, lagningar, delvis lös dekor och dekorskador. Ett glas senare, ett möjligen ursprungligt.