Gunnar Thorén

(Sverige, 1931-2002)
Gunnar Thorén
(Sverige, 1931-2002)

GUNNAR THORÉN, olja på pannå, signerad a tergo.

"Moln", ca 11x16 cm.

Smärre färgbortfall.

Konstnär

Anders Gunnar Thorén, född i Göteborg 1931 och död 2002. Tecknare och bildkonstnär. Han var elev vid Konsthögskolan Valand och Slöjdföreningen i Göteborg. Hans bilder är ofta utförda i en sammanhållen och reducerad form med ytmässigt pålagda färger. 1974 var han med och startade gruppen "Sex Aspekter", med Bertil Berg, Roj Friberg, Bernt Jonasson, Folke Lind och Åke Nilsson. Han finns representerad i Nationalmuseum i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.

Utropspris
2 000 SEK

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

316. Marie-Louise Ekman, Man och Olle Baertling målning.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK