Furu, björk samt masurbjörk, skivan fanerad. Fällbart på tredelad pelarfot. Längd 83,5, bredd 81, höjd ca 66 cm.
Slitage, repor och smärre lagningar. Torrsprickor. Maskstungen. Obetydligt kompletterat. Skivan något sned.