HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, 1900-talets andra hälft.
Stomme av mässing och målat trä. Genombruten dekor. Sex ljusarmar. Märkt. Höjd ca 32 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Anlupen metall.