KAFFEKANNA, silver, Alfred Ambrosius, Stockholm, 1873.

Dekorerad med meanderbård och kartuscher. Hänkel med dekor av fågelhuvud. Höjd 26 cm. Vikt 562 g.

Bruksskick. Smärre bucklor. Hänkel något löst sittande samt med sprickor i detaljer.

Utropspris
3 000 SEK