"Gosse med fluga" (daterad 1917), byst, "Neapolitansk fiskargosse" (daterad 1914) samt gosse som tar ac strumpa (daterad 1917). Höjd 25- 26 cm.
Ytslitage. Gosse med skadad hand samt lutan med skada. Gosse med strumpa med omfattande lagningar.