Fodral av förgylld mässing med dekor av ymnighetshorn. Porslinsdetaljer med handmålad dekor av herdinnor. Volutfötter. Urtavla av porslin. Krönande porslinsurna. Höjd 38 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Delar saknas. Pendel och visare saknas. Urtavlans glas saknas. Nyckel saknas.