SYBORD, sent 1800-tal.

SYBORD, sent 1800-tal.

Konturerad skiva med rotfanér. En låda i sarg med invändig fackinredning. Svarvade, kopplade ben. Längd 76 cm, bredd 43 cm, höjd 75 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Krackelyrer och sprickor. Ställvis blekt. Stötmärken. Instabilt.

Utropspris
2 000 SEK