Fanerad i mahogny. Insidan av locket med intarsia dekor. Insida med små fack. Samt löstagbar inredning. Längd 30 cm. Bredd 20 cm. Höjd 12 cm.
Märken. Slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Maskstungen.