Stomme av mässing med infällda fasettslipade glasplattor. Överdel med handtag, total höjd 14,5 cm. Mått i schatull 10x10x14 cm.
Urtavlan med skada i övre högra hörn. I övrigt med smärre slitage. Fodralet med smärre skador. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.