Fanerad med frukträ samt med inläggningar av olika träslag. Invändigt med läddika. På lejontassar av brons. Bredd 29, djup 25,5, höjd 18 cm.
Renoverat och kompletterat. Smärre lagningar och skador. Nyckel saknas.