UNIFORM

Mässdräkt för marinen, Kommendör (marinöverläkare), Georg Sörman, 1990-tal. Sverige.

Marinens stora högtidsdräkt.
Mörkblå nyans. Mässjacka med tillhörande väst och 2 par byxor. Vid jackans ärmavslut en gradbeteckning av förgylld brodyr för kommendör och med röda fält för läkare. Framtill dubbla rader om fem knappar av förgylld mässing med motiv av ett ankare och tre kronor. Västen med 5 mindre knappar av förgylld mässing. Två par byxor, det ena paret med revärer tillhörande den stora högtidsdräkten. Jackans rygglängd ca 55, västens rygglängd längd ca 48, byxornas Längd ca 108 cm. Enligt uppgift sydd efter en person med längd 175 cm, 80 kg. Hängslen medföljer.

Konditionsrapport

Smärre slitage.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss