FAJANSBRICKA, troligen Marieberg, 1700-tal, senare underrede.
Dekor i underglasyrblått föreställande ruinlandskap på öar, samt blomsterkvistar. Konturerad rektangulär form. Underredet målat i grått, ställvis förgyllt. Längd 97, bredd 66, höjd 77 cm.
Skivan lagad, retuscher. Lagningar. Retuscher.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.