Arne Jones E1299

Georges Braque

(Frankrike, 1882-1963)
Georges Braque
(Frankrike, 1882-1963)

GEORGES BRAQUE, litografi, ur "Verve Magazine" 1955. Ej signerad.

32x24,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.

Utropspris
2 000 SEK