GUNNAR ASPLUND, taklampa, Ateljé Lyktan.
Stomme av grönpatinerad metall. Kupa av glas. Diameter ca 47 cm. Kupans höjd ca 27 cm.
Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad. Mindre nagg.