Dekor i underglasyrblått, fat med motiv av fåglar på rockformation bland natur, diameter 21,7 cm.
Koppar med fat, med motiv av växtligheter samt djur, diameter på fat 11/11,5 cm.
Fat med nagg. Fat till kopp med lagningar. Nagg.