Fanerat i mahogny. Fothylsor, lister och nyckelskyltar av mässing. Delvis filtklädd skiva. Fem lådor i sargen. Uppsats med jalusidörrar med bakomliggande låd- och hyllinredning. Längd 132, bredd 78, skivans höjd 77, total höjd 111 cm Nyckel finns.
Fanerskador. Fanerlagningar. Fanerlagningar. Skador.