LARS TUNEBO, Blandteknik på pannå, signerad
Liggande kvinna, ca 40x40 cm.
Obetydligt ytslitage.
Lars Tunebo är en svensk bildkonstnär född i Lysekil. Tunebo är autodidakt och arbetar med färger och skarpa kontraster. Han var verksam i olika medier som måleri, glas, brons, mosaik och fotografi. Hans motiv kretsar kring kända figurer som exempelvis Tintin, Babar och olika Disney-figurer.