Rikligt dekorerat. Korsformat underrede med fyra cylinderformade förvaringsfack. Rund urtavla märkt Karl Olson Carlstad. Fyra kulformade fötter. Höjd ca 34, längd ca 17 cm. Huv av glas och träsockel medföljer. Även delar till urverket medföljer. Nyckel finns.
Smärre slitage. Ej funktionstestad. Lock till facken med bucklor.