BORDSUR, Gustaf Dahlgren, Malmö 1883, silver. Vikt ca 2800 gram.

Rikligt dekorerat. Korsformat underrede med fyra cylinderformade förvaringsfack. Rund urtavla märkt Karl Olson Carlstad. Fyra kulformade fötter. Höjd ca 34, längd ca 17 cm. Huv av glas och träsockel medföljer. Även delar till urverket medföljer. Nyckel finns.

Smärre slitage. Ej funktionstestad. Lock till facken med bucklor.

Utropspris
15 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

42A. Hans-Agne Jakobsson, taklampa, modell "T606/95", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd 1960-70-tal.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK