VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Snidat förgyllt och bronserat fodral. Rik dekor av Vasakärve, urnor, rosengirlander och pinjekottar. Vitmålad urtavla märkt "Claes Berg Samuel Liungstedt Stockholm" (Claes Berg, verksam i Stockholm 1762-1784. Claes Liungstedt verksam i Stockholm 1783-1805-). Höjd 98, bredd 52 cm). Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Dekorbortfall. Lagningar. Torrsprickor. Ommålad urtavla. Skador. Ej funktionstestad.

Utropspris
15 000 SEK