Rund urtavla med arabiska siffror, flankerad av Michelangelos Natt och Dag, krönande urna, sockel av vit marmor, längd 77, höjd 54 cm
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Repor. Nagg. Smärre slitage. Smärre fläckar. Nyckel saknas.
De flankerande figurerna är inspirerade av Michelangelos gravmonument över Giuliano de Medici i Medici-kapellet i San Lorenzo-kyrkan i Florens. Uppfört på 1520-talet.