Förgylld brons, rund vitemaljerad urtavla med romerska siffror vilande på rektangulärt postament, dekor av palmetter, flankerande voluter, krönande urna med girlang, längd 60, höjd 66 cm Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Skadad urtavla. Smärre slitage. Delvis sliten förgyllning. Främre luckan lös i stängning