Fanerat med bland annat valnöt och valnötsrot. Två lådor i sargen. Svarvade ben. Draghandtag och nyckelskyltar av mässing. Uppsats med hyllor. Bredd 100. Djup 58. Bordsskivans höjd 76. Total höjd 105 cm.
Fanerskador. Fanerlagningar. Torrsprickor. Omarbetad.